Seara specială a lui Hanca

Sergiu Hanca a celebrat în modul propriu al viitorilor tătici „dubla” reuşită în faţa celor de la Gaz Metan MediaşFoto: sportpictures.eu

Sergiu Hanca va deveni tată peste câteva luni şi a ţinut să sărbătorească acest lucru chiar pe teren. A adus victoria dinamoviştilor în meciul cu Gaz Metan Mediaş (scor 3-1), iar la finalul jocului şi-a îmbrăţişat soţia, aflată în tribunele din „Ştefan cel Mare”.

Dinamo a avut o prestaţie modestă în faţa codaşei Ligii I, primind şi un gol în minutul 90+4. Roş-albii au avut însă noroc că Anton a punctat în prima repriză din penalty, iar Sergiu Hanca dusese în doar trei minute scorul la 3-0. Mijlocaşul de 25 de ani nu începuse seara prea fericit fiindcă a intrat în teren abia în ultima jumătate de oră de joc.

Sergiu şi Andreea s-au căsătorit în iunie 2016

Dar atunci când a intrat pe gazon s-a dezlănţuit, iar celebrarea golurilor l-a găsit în situaţii inedite: cu mingea sub tricou şi degetul mare în gură, dorind să dea de veste tuturor că „jumătatea” sa, Andreea, va aduce pe lume primul lor copil. „Soţia mea e însărcinată şi am vrut să marchez pentru a-i dedica golul ei şi viitorului nostru copil”, a spus Sergiu la finalul partidei.

Copilul se va naşte anul viitor

Cei doi se cunosc de mult timp, de când el evolua la ASA, în Târgu Mureş, iar din vara trecută şi-au oficializat relaţia. Şi noutăţile din viaţa privată l-au readus pe mijlocaş în prim plan şi pe teren, el având o ultimă perioadă mai puţin fastă, cauzată şi de tatonările unor cluburi din străinătate, care nu au mai înaintat nici o ofertă.

Când pot, ei pleacă în mici escapade

„Sunt foarte fericit pentru echipă, dar nu şi pentru mine, o să vă spun la sfârşitul sezonului motivul. Chiar mă bucur că sunt criticat, dacă mai eram lăudat poate mi-o luam în cap. O să demonstrez la finalul campionatului de ce sunt în stare fiindcă am spus că o să fiu mai bun decât ediţia trecută”, a explicat el după ce a înscris primele sale goluri de la startul Ligii I. “M-a mulţumit inspiraţia cu schimbarea lui Hanca şi cele două acţiuni ale sale. A reuşit să arate a jucătorul din sezonul trecut”, a declarat şi Cosmin Contra. În precedenta ediţie, mijlocaşul a marcat nouă goluri în 33 de etape, plus că a punctat şi de trei ori în Cupa Ligii.

Contra a spart un geam în vestiar

Supărat de ceea ce au arătat elevii săi în meciul cu medieşenii, antrenorul dinamovist a răbufnit la finalul întâlnirii. El a lovit cu pumnul în geamul uşii de la vestiar şi s-a tăiat la un deget, la conferinţa de presă apărând bandajat în zona respectivă.

“Trebuie să vedem de ce am jucat aşa de prost şi e nevoie să schimbăm ceva. Dacă ne prezentăm aşa la partida cu CFR, o să ne dea cu terenul în cap... Nu am păţit nimic la mână. De-ale mele, am lovit ceva de supărare şi m-am tăiat un pic la deget”, a explicat “Guriţă”.