Un egal cât o calificare pentru FCSB

Florinel Coman a marcat golul bucurestenilorFOTO: Sportpictures.eu

FCSB a incheiat la egalitate, 1-1, meciul cu Hapoel Beer Sheva, din etapa a patra a grupelor Ligii Europa. Bucureștenii și-au asigurat calificarea in primăvara europeană cu două runde înaintea finalului.

Ceea ce se preconiza încă de la tragerea la sorți a grupelor Ligii Europa s-a întâmplat aseară. FCSB s-a calificat în primăvara europeană încă din etapa a patra, o premieră pentru o formație românească. Joi seara, bucureștenii au încheiat la egalitate, 1-1, cu israelienii de la Hapoel Beer Sheva și, cu 10 puncte, și-au asigurat prezența în 16-imile Ligii Europa cu două runde înaintea terminării fazei grupelor. Scorul a fost deschis de Florinel Coman, care a profitat în minutul 31 de o gafă a apărătorilor israelieni. Oaspeții au egalat prin Sahar, șase minute mai târziu. Acela avea să fie scorul final al meciului, chiar dacă în a doua repriză ambele formații au avut mari ocazii de a înscrie. Mai mult, arbitrul le-a refuzat românilor un penalty clar la un henț pe linia porții făcut de un israelian. Titular, Alibec a fost o umbră pe teren, așa că a fost înlocuit în a doua repriză. Prestația slabă și huiduielile publicului i-au declanșat o criză de plâns pe bancă.