Liverpool, salvată de la ruşine de Gerrard

Gerrard
Gerrard

FC Liverpool, adversara echipei Unirea Urziceni în 16-imile de finală ale competiţiei Europa League, a obţinut doar un rezultat de egalitate, 1-1, în partida disputată în deplasare cu Reading, ocupanta locului 20 în liga secundă engleză, sâmbătă seara, în cadrul turului III al Cupei Angliei la fotbal.

'Cormoranii', care traversează un sezon dificil, fiind eliminaţi din Liga Campionilor şi ieşiţi, practic, din lupta pentru titlul de campioană a Angliei, au avut din nou emoţii, după ce gazdele au reuşit deschiderea scorului, prin Simon Church, în minutul 24. Salvatorul lui Liverpool a fost, şi de această dată, căpitanul Steven Gerrard, care a restabilit egalitatea, în minutul 36, astfel că meciul se va rejuca, însă pe stadionul Anfield Road.

Antrenorul Rafa Benitez a utilizat în această întâlnire următorul '11': Reina - Aurelio (min.79 Banayoun), Insua, Carragher, Darby, Skrtel, Gerrard, Lucas, Kuyt, Ngog (min.68 Aquilani), Fernando Torres.

Iată principalele rezultate înregistrate sâmbătă în turul 3 al Cupei Angliei:Aston Villa - Blackburn 3-1Bolton - Lincoln (D4) 4-0Everton - Carlisle (D3) 3-1Fulham - Swindon (D3) 1-0MK Dons (D3) - Burnley 1-2Middlesbrough (D2) - Manchester City 0-1Nottingham Forest (D2) - Birmingham 0-0Portsmouth - Coventry (D2) 1-1Reading (D2) - FC Liverpool 1-1Stoke City - York (amatori) 3-1Sunderland - Barrow (amatori) 3-0Tottenham - Peterborough (D2) 4-0Wigan - Hull City 4-1Huddersfield Town (D3) - West Bromwich Albion (D2) 0-2

Duminică au loc partidele:Manchester United - Leeds (D3)Sheffield United (D2) - Queens Park Rangers (D2)Chelsea - Watford (D2)West Ham - Arsenal