Al doilea argint olimpic la judo

simeon stalpnicul png

Judo-ul românesc a mai adus o medalie. După argintul Alinei Dumitru, Corina Căprioriu a reuşit să-i egaleze performanţa, la chiar prima ei participare la Jocurile Olimpice. Românca a fost la un pas de aur în finala de la 57 de kilograme, cu japoneza Kaori Matsumoto.

Prima dată la Olimpiadă şi cea dintâi medalie pentru Corina Căprioriu, în vârstă de 26 de ani.

Sportiva originară din Lugoj şi legitimată la CSM Cluj, unde se pregăteşte de 13 ani în cadrul lotului olimpic feminin, cu Florin Bercean, a avut-o oponentă în finală pe campioana mondială din 2010, japoneza Kaori Matsumoto.

După 3 minute, niciuna dintre sportive nu punctase. Matsumoto a fost la un pas de un yuko, neacordat, timpul s-a scurs, 25 secunde, 10 şi final, urmând Golden Score.

Japoneza a continuat cu lupta dură, dar după 17 secunde din prelungiri, Corina a fost penalizată decisiv, fiind acuzată că a călcat în afara covorului, astfel că finala a fost tranşată neaşteptat de arbitri.

Podiumul olimpic la categoria 57 kg

"Sunt foarte bucuroasă. Este o medalie olimpică totuşi. Dacă nu eşti atent o secundă, totul se poate termina.

După ce am obţinut calificarea la Jocurile Olimpice, mi-am impus să fiu pe podium. Mă gândeam să-mi cânte imnul, dar asta este...", a spus românca.

Ca să ajungă în ultimul act al competiţiei olimpice, sportiva a câştigat grupa D, trecând de chinezoaica Hui Wang, Sally Raguib (Djibouti), descalificată, a bătut-o pe unguroaica Hedvig Karakas, în sferturi, după Golden Score,iar în semifinale a trecut de Marty Malloy, reuşind un ippon, când mai erau şapte secunde din timpul regulamentar.

De acum se poate gândi la căsătorie

Era s-o "păţească" într-un accident auto. Corina este pasionată de maşini şi, imediat după ce şi-a luat permisul de conducere, în 2010, şi-a cumpărat şi un Opel Astra.

N-a durat decât două săptămâni până când judoka a fost implicată într-un accident care era să lase urmări. A vrut să-şi parcheze maşina cu spatele, însă a încurcat pedalele.

"În loc să bag în marşarier, am băgat maşina în viteza întâi. Am călcat acceleraţia şi am intrat cu ea într-un gard", a povestit Corina în urmă cu ceva timp.

Se luptă cu kilogramele. Sportiva nu are mari probleme cu greutatea, însă trebuie să fie atentă înaintea competiţiilor pentru a face categoria, 57 de kilograme.

Corina s-a bătut de la egal la egal cu japoneza în finală

"Nu iau mai mult de trei kilograme, chiar dacă mânânc dulciuri", spune Corina

Iubeşte un luptător. Corina este o fată liniştită dincolo de tatami.

De opt ani se iubeste cu un sportiv, luptătorul Ştefan Gheorghiţă, medaliat cu bronz la CE la lupte libere, categoria 84 kg.

În martie 2010, Ştefan a cerut-o de soţie, dar la nuntă se vor gândi abia după JO.