Americancele sunt campioane mondiale la gimnastică. Noi am zis „pas”!

Naţionala americană domină de ani buni concursurile feminine

Echipa feminină de gimnastică a SUA a câştigat, marţi seară, titlul mondial, la fel ca în 2014, România neparticipând la finală, după locul 13 în calificări.

SUA şi-a păstrat titlul mondial în competiţia feminină pe echipe, cu un total de 181.338 puncte, fiind urmată pe podium de China (176.164) şi de Marea Britanie (172.380).

Echipa României nu s-a calificat în finala CM, după ce a încheiat, vineri, pe locul 13 în competiţia de calificări, astfel încât este obligată să evolueze la turneul preolimpic pentru unul din ultimele patru locuri la JO de anul viitor.

Singurele gimnaste care au obţinut calificări în finalele individuale sunt Larisa Iodache şi Laura Jurca, ambele la individual-compus, finala fiind programată joi.

La ediţia CM din 2014, echipa feminină a României s-a clasat pe locul 4.

În istoria participărilor la Campionatele Mondiale, gimnastele tricolore au adunat 14 medalii în competiţia pe echipe, din care 7 de aur, ultima fiind cucerită în 2007, la Stuttgart (medalie de bronz).