Calificare miraculoasă pentru echipa feminină de handbal a României

Gabi Perianu și Anca Polocoșer încearcă să stopeze un atac al UngarieiFoto: EPA-EFE

Condusă la pauză la 6 goluri (10-16), echipa feminină de handbal a României a reușit o revenire uluitoare în al doilea mitan, impunându-se cu 28-27 în fața Ungaria. Astfel naționala noastră a izbutit o calificare miraculoasă în Grupa Principală II.

Meci de infarct, astăzi, la Yatsushiro General Gymnasium, în Grupa C a Campionatului Mondial din Japonia. Obligate să câștige, româncele au izbutit practic imposibilul. Eroina partidei a fost, din nou, Cristina Neagu, care a marcat 10 goluri, transformând 9 aruncări de la 7 metri. România a avut un start catastrofal de meci, ratând exasperant în atac și apărându-se fără vlagă. Astfel se explică detașarea rapidă a Ungariei, care a condus cu 5-0 (minutul 7) și 7-1 (min. 11). În decursul întâlnirii, naționala naostră a izbutit în două rânduri să reducă diferența (de la 6-12 la 8-12/min. 26, respectiv de la 12-18 la 16-18/min. 41), însă de fiecare dată adversarele s-au desprins din nou. Nu și pe final, când meciul a semănat mai mult cu unul de baschet. În sensul că Ungaria a comis o serie de faulturi sancționate de arbitrele germane Kuttler și Merz cu aruncări de la 7 metri. Cu sânge rece, Cristina Neagu a transformat aceste penalități în minutele 41, 45, 48, 50, 55 și 60. Iar la ultima aruncare, dictată cu circa 10 secunde înainte de fluierul de final, cea mai valoroasă handbalistă din lume a marcat și golul victoriei. Golurile echipei României au fost marcate de Neagu 10 goluri (19 aruncări), Iuganu 6 (7), Seraficeanu 5 (7), Ostase 2 (2), Perianu 2 (4), Pintea 2 (3) și Pristăvița 1 (2). Pentru Ungaria cele mai multe goluri, câte 6, le-au marcat Kovacsics și Szabo. În urma acestui rezultat, România se califică în Grupa Principală II, unde va întâlni Rusia, Suedia și Japonia. Echipa noastră nu va avea niciun punct la start, ea pierzând cu Spania (16-31) și Muntenegru (26-27).

Grupa CMeciuri disputateMuntenegru – Senegal 29-25Ungaria – Kazahstan 39-15România – Spania 16-31Kazahstan – Muntenegru 21-30Spania – Ungaria 29-25Senegal – România 24-29Spania – Senegal 29-20Ungaria – Muntenegru 24-25România – Kazahstan 22-20Muntenegru – România 27-26Kazahstan – Spania 16-43Ungaria – Senegal 30-20Muntenegru – Spania 26-27Senegal – Kazahstan 30-20România – Ungaria 28-27

Clasament1. Spania 10 puncte2. Muntenegru 8 puncte3. România 6 puncte.......................4. Ungaria 4 puncte

5. Senegal 2 puncte6. Kazahstan 0 punctePrimele trei clasate s-au calificat în faza grupelor principale

Grupa Principală IIMeciurile RomânieiDuminică, 8 decembrie: România – RusiaMarți, 10 decembrie: România – SuediaMiercuri, 11 decembrie: România - JaponiaClasament1. Rusia 4 puncte (18)2. Spania 4 puncte (16)3. Suedia 2 puncte (0)4. Muntenegru 2 puncte (0)5. România 0 puncte (-16)6. Japonia 0 puncte (-18)