Chițu, învinsă în sferturi! Mai speră doar la bronz, prin recalificări

Andreea Chițu

Judoka Andreea Chiţu a pierdut în sferturile de finală ale categoriei 52 de kilograme, după ce a fost învinsă de sportiva italiană Odette Giuffrida şi va evolua în recalificări pentru medalia de bronz, la Jocurile Olimpice de la Rio.

Lider mondial al categoriei 52 de kilograme, Andreea Chiţu a avut primul tur liber în grupa A, iar în turul secund a învins-o pe iberica Laura Gomez prin ippon, după două minute şi nouă secunde.

În sferturile de finală, Chiţu a întâlnit-o pe sportiva italiană Odette Giuffrida, pentru câştigarea grupei A şi calificarea în semifinale, în faţa căreia a cedat prin yuko, după ce s-a şi accidentat la picior în primul minut al luptei.

Andreea Chiţu va continua în recalificări, pentru medalia de bronz.

Semifinalele şi recalificările categoriei sunt programate de la ora 21.30 (ora României).

În prima zi a competiţiei de judo, Monica Ungureanu a fost eliminată, sâmbătă, în primul tur al categoriei 48 de kilograme de europeană en-titre, Charline van Snick (Belgia), după nici două minute, prin ippon.

România mai este reprezentată la judo de vicecampioana olimpică din 2012, Corina Căprioriu (57 kg, concurează luni) şi de Daniel Natea (plus 100 kg, în 12 august).

La ultima ediţie a JO, Londra 2012, România a obţinut două medalii, ambele de argint, prin Alina Dumitru (48 kg) şi Corina Căprioriu (57 kg).

Jocurile Olimpice de la Rio sunt programate în intervalul 5-21 august, iar România este reprezentată de 96 de sportivi în 15 discipline.