Dinamo nu-și revine. A fost surclasată de IFK Kristianstad, în Suedia

Amine Bannour a marcat doar un gol din 5 aruncăriFoto: Marian Burlacu

Formația masculină de handbal Dinamo București n-a izbutit să obțină primul succes în Liga Europeană EHF, competiție aflată la prima ediție. „Câinii” s-au înclinat clar (22-31) în Suedia, în fața lui IFK Kristianstad, și rămân fără punct în Grupa B.

Oamenii lui Sebastian Bota au avut o evoluție modestă, în special în atac, unde s-au irosit numeroase ocazii, unele chiar din situație de „unu la unu”. Așa se explică faptul că ei au înscris doar 22 de goluri din 45 de aruncări în timp ce scandinavii au reușit 31 din 50 de încercări. Gazdele s-au desprins încă din start, conducând cu 5-1 în minutul 7. Diferența s-a păstrat până la pauză (16-12), fiind majorată în al doilea mitan. Golurile au fost marcate de Olsson (6), Halén (6), Nyfjäll (5), Frend-Öfors (5), Einarsson (4), Ocvirk (2), Nilsson  (2), Jurmala Åström (1), respectiv Ghionea (6), Bizău (6), Negru (4), Kuduz (2), Diogo Hebo (2), Mamdouh Ashem Shebib (1), Bannour (1).Şi de la această partidă au absentat antrenorul Constantin Ştefan şi trei jucători (Andrei Lazăr, Răzvan Gavriloaia și Jakov Vrankovic) aflați la izolare, după ce au fost testați pozitiv cu COVID-19.Celelalte două partide din etapa a 2-a, USAM Nîmes Gard - Fuchse Berlin și Sporting CP - Tatran Presov, nu s-au disputat din cauza unor cazuri de COVID-19 depistate. Cum în primul meci din grupa B, pe teren propriu, a pierdut (25-27) cu Sporting CP, Dinamo rămâne fără punct. În continuare, formația noastră va avea următorul program: Tatran Preşov (deplasare, 17 noiembrie), cu USAM Nîmes Gard (acasă, 24 noiembrie), cu Fuchse Berlin (deplasare, 1 decembrie şi acasă în 8 decembrie), cu Sporting CP (deplasare, 9 februarie 2021), cu IFK (acasă, 16 februarie), cu USAM (deplasare, 23 februarie) și cu Tatran Preşov (acasă, 2 martie).Primele patru clasate în fiecare din cele patru grupe se vor califica în optimile de finală, cu meciuri programate între 23-30 martie. Sferturi de finală se vor desfășura între 13-20 aprilie, iar Final Four-ul în 22 și 23 mai.Dinamo Bucureşti a rămas singura reprezentantă a României în EHF European League, la masculin, după eliminarea formaţiilor Potaissa Turda şi HCDS Constanţa în turul 2 preliminar.