Echipa feminină de handbal a României a suferit încă un eșec dureros

Sonia Seraficeanu încearcă să o oprească pe Olivia Mellegard, cea mai bună marcatoare a Suediei cu 7 goluriFoto: EPA-EFE

România a fost surclasată (22-34) și de Suedia, urmând a disputa mâine (ora 11.00) ultimul meci la Campionatul Mondial de handbal, contra Japoniei, reprezentanta țării gazdă

Trupa lui Tomas Ryde a fost din nou în situația de a nu fi capabilă nici măcar să amenințe poarta adversă, având 40 de aruncări, cu 15 mai puțin decât handbalistele scandinave. Naționala noastră a confirmat și în fața Suediei că dispune doar de ”propulsie diesel”. Cu o circulație lentă a mingei în atac, cu jucătoare ce par a nu se (re)cunoaște la scheme, cu ratări incredibile din poziții ”unu la unu”, cu pase trimise eronat, România a avut din nou un start slab de meci, dând prilejul adversarei să se detașeze rapid. Scandinavele au condus cu 4-0 după 4 minute și, deși au fost egalate la 6, s-au detașat din nou, de data aceasta decisiv. Suedia a condus cu 14-9 la pauză, iar în al doilea mitan și-a majorat avantajul, impunându-se cu 34-22!Nici măcar Cristina Neagu n-a mai izbutit să compenseze lipsa de precizie în atac. Ea a ratat prima aruncare de la 7 metri din acest turneu și a izbutit doar 4 goluri din 8 aruncări. Pentru echipa noastră au mai marcat Udriștoiu 4 (4), Pintea 4 (6), Ostase 2 (3), Seraficeanu 2 (3), Zamfirescu 2 (3), Pristăvița 2 (4), Florică 1 (2) și Polocoșer 1 (3).

Va fi greu și cu Japonia?

În urma acestui nou eșec, România nu se mai poate clasa nici măcar pe locul 4 în Grupa Principală. Echipa noastră va încerca să evite ultima poziției printr-un succes astăzi, la ora 11.00, în fața Japoniei. Nu-i va fi deloc simplu, niponele jucând un handbal vioi, grație căruia au ținut în șah Rusia, până la pauză, și Spania. Naționala noastră nu va mai disputa un meci de clasament, urmând a se clasa între locurile 9-12. Clasarea se face în funcție de numărul de puncte obținute în partidele disputate împotriva echipelor clasate pe locurile 1–4 în grupele preliminare (1), diferenţa de goluri în partidele disputate împotriva echipelor clasate pe locurile 1–4  în grupele preliminare (2) și golaverajul în partidele disputate în grupele preliminare (3). Grupa Principală IIMeciuri disputateRomânia- Spania 16-31Muntenegru – România 27-26Spania – Muntenegru 26-27Suedia – Japonia 34-26Japonia – Rusia 23-33Rusia – Suedia 30-22Rusia – România 27-18Muntenegru – Japonia 30-26Spania – Suedia 28-28Rusia – Muntenegru 35-28Japonia – Spania 31-33Suedia – România 34-22Clasament1. Rusia 8 puncte2. Spania 7 puncte3. Suedia 5 puncte4. Muntenegru 4 puncte5. Japonia 0 puncte6. România 0 puncteUltimele meciuri (mâine / miercuri, 11 decembrie)Spania - Rusia (8.00)România - Japonia (11.00)Muntenegru - Suedia (13.30)Meciurile sunt transmise la Digi, Look și Telekom