Eduard Grosu este lider în Turul Luxemburgului cu două etape înainte de final

Eduard Grosu a câștigat Turul României, iar acum e lider în Turul LuxemburguluiFoto: Marian Burlacu

Victorios duminică, în ediția a 53-a din Turul României, Eduard Grosu (28 de ani) confirmă forma bună în care se află. Brașoveanul a preluat, astăzi (joi, 17 septembrie), tricoul galben, de lider, în Turul Luxemburgului, o întrecere de categorie UCI ProSeries care se încheie în 19 septembrie.

Component al echipei UCI Professional Continental Nippo Delko One Provence, Edi a terminat etapa cu numărul 3, de azi (164,3 km lungime, între Rosport și Schifflange), pe locul 2, în același timp (3h 35:43) cu învingătorul, germanul John Degenkolb.   Cronometrat în 7 ore, 38 de minute și 49 de secunde, Grosu conduce în clasamentul general, devansându-i pe Diego Ulissi (Italia / UAE Team Emirates, la 5 secunde), fostul lider, și pe Amaury Capiot (Belgia / Sport Vlaanderen-Baloise, la 9 secunde). La fel ca în „Mica Buclă”, rutierul din Zărnești a îmbrăcat, azi, la festivitatea de premiere, pe lângă tricoul  galben, de lider al cursei, și pe cel albastru. Doar că în Luxemburg acesta este atribuit primului clasat în ierarhia pe puncte pe când în România el era purtat de cel mai valoros ciclist autohton aflat în cursă. Tour de Luxembourg a fost lansat în 1935, ediția din acest an fiind cea de-a 80-a. Mâine este programată etapa cu numărul 4, între Rodange și Differdange (201 km), iar sâmbătă, 19 septembrie, e ultima rundă, în Luxemburg City (177 km).