Europene fără medalie pentru România

Denisa GolgotăFOTO: EPA

Europenele individuale de gimnastică de la Szczecin (Polonia) s-au încheiat fără vreo medalie pentru delegația României.

Dacă la masculin nu am avut nici măcar un singur calificat în finale – fapt unic în istoria competiției – la feminine Denisa Golgotă a ratat de puțin podiumul la sol. Vicecampioană europeană anul trecut, la Glasgow, Denisa a terminat a patra la acest aparat. A fost cea mai bună clasare a ei la CE din acest an. Ea a fost a cincea la bârnă, a șasea la sărituri și a 17-a la individual compus. Astfel, s-a încheiat cea mai slabă participare românească din istoria Campionatelor Europene individuale. Următoarea competiție va avea loc la toamnă și este una de totul sau nimic pentru acest sport la noi în țară. Campionatele Mondiale de la Stuttgart sunt cele la care se vor decide echipele participante la Jocurile Olimpice din 2020.