A făcut pe el și a leșinat, dar a terminat pe 7 cursa de 50 km marș

Francezul Yohan Diniz a fost preluat de medici imediat după terminarea probeiFoto: AFP

Momente incredibile la cursa de 50 km marș de la Jocurile Olimpice de la Rio. Atletul francez Yohann Diniz a trecut prin clipe groaznice, dar a reușit, în mod eroic, să termine proba pe locul șapte.

Diniz a leșinat în timpul cursei, în dreptul kilometrului 36, a făcut pe el de mai multe ori, dar cumva a reușit să găsească puterea de a duce la sfârșit cei 50 de km ai probei. Problemele intestinale aproape că l-au doborât, căci atletul a avut mult de furcă în timpul marșului. S-a oprit de mai multe ori, iar la un moment dat și-a îndesat un burete în pantaloni, anunță Business Insider.

Francezul este deținătorul recordului mondial al probei, a condus în cursa de la Rio, dar problemele s-au agravat și a leșinat. A continuat, s-a mai oprit de câteva ori, dar a fost încurajat de ceilalți concurenți  să continue și așa a reușit să treacă al șaptelea linia de finish.

Românul Narcis Ștefan Mihăilă a concurat în aceeași cursă și a ieșit pe locul 31.