Formula 1: "Dublă" Mercedes în China: Lewis Hamilton - locul 1, Nico Rosberg - locul 2

Hamilton conduce clasamentul general al piloţilor

Pilotul britanic Lewis Hamilton a câştigat, duminică, Marele Premiu al Chinei, a treia etapă a Campiontului Mondial de Formula 1, el fiind urmat de coechipierul său de la Mercedes, germanul Nico Rosberg, şi de un alt german, Sebastian Vettel, de la Ferrari.

Al doilea component al echipei Ferrari, finlandezul Kimi Raikkonen, a ocupat locul al patrulea, înaintea piloţilor de la Williams, brazilianul Felipe Massa - locul 5 şi finlandezul Valtteri Bottas - locul 6. Francezul Romain Grosjean de la Lotus-Renault a trecut linia de sosire al şaptelea, urmat de brazilianul Felipe Nasr de la Sauber, clasat pe locul 8. Australianul Daniel Ricciardo de la Red Bull a fost al nouălea, înaintea suedezului Marcus Ericsson de la Sauber, care a ocupat poziţia a zecea. Piloţi McLaren-Honda, spaniolul Fernando Alonso şi britanicul Jenson Button, au terminat cursa de la Shanghai pe poziţiile 12, respectiv 13, după mexicanul Sergio Perez (Force India) - locul 11.

Formula 1: Clasamentul piloţilor