Halep merge ceas la Australian Open. A trecut fără probleme de Gajdosova şi s-a calificat în turul 3. Vezi cine e următorul hop!

Simona Halep a început  cu dreptul primul turneu de  Grand Slam al anuluiFoto: Guliver/Getty Images
Simona Halep a început cu dreptul primul turneu de Grand Slam al anuluiFoto: Guliver/Getty Images

Simona Halep n-are nicio problemă în turneul de la Melbourne şi se pare că nicio jucătoare de pe partea ei de tablou n-o poate pune în încurcătura în prima săptămână de concurs.

Românca, favorita numărul trei a competiţiei, n-a cedat set nici cu Jarmila Gajdosova, învingând după un meci în care a pierdut doat patru ghemuri. 6-2, 6-2 a fost scorul final, în 67 de minute de joc şi deocamdată Simona Halep nu dă nici cel mai mic semn de slăbiciune, spre deosebire de Maria Şarapova, principalul său adversar până în finală, care a scăpat ca prin urechile acului de o înfrângere prematură. Pentru Halep urmează un meci în turul 3 cu americanca Bethanie Mattek-Sands, probabil vineri, adversar facil, cel puţin după calculele hârtiei.