Jucăm la «dublu» în sferturile Ligii Campionilor

Oana Manea şi coechipierele ei vor avea un meci de foc în sferturile Ligii CampionilorFoto: Sportpictures.eu

România va trage la două „capete” în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin. La începutul lunii aprilie, CSM Bucureşti şi HCM Baia Mare vor forţa accesul în Final Four-ul competiţiei.

Handbalistele de la CSM aveau nevoie de un rezultat pozitiv în Danemarca, cu Midtjylland, pentru a-şi asigura poziţia a patra în Grupa Principală 2. Cu un danez la timonă, Kim Rasmussen, „tigroaicele” n-au mai dezamăgit, aşa cum o făcuseră în urmă cu o săptămână, pe teren propriu cu Vardar Skopje. Bucureştencele s-au impus cu 28-23 în urma unei prestaţii consistente, una dintre cele mai bune jucătoare din tabăra noastră fiind tânăra Bianca Bazaliu (5 goluri), campioană mondială de tineret în 2014. După o primă repriză echilibrată, CSM Bucureşti a învins rezistenţa lui Midtjylland în partea a doua a meciului.

CSM – Rostov, în sferturi

De pe locul patru în grupa sa, CSM va întâlni în faza următoare câştigătoarea celeilalte serii, formaţia rusă Rostov. „Dubla” care va decide una dintre cele patru calificate în Final Four-ul Ligii Campionilor se va disputa în primele zile ale lunii aprilie, bucureştencele urmând să evolueze acasă în partida tur. În schimb, HCM Baia Mare mai are de aşteptat până îşi va afla rivala din sferturi, în funcţie de clasarea finală în Grupa Principală 1. În ultima rundă, băimărencele joacă vineri, în deplasare, cu Ferencvaros.