Lewis Hamilton a fost amendat cu 5.000 de euro pentru că a uitat de hamurile de siguranță

Lewis Hamilton a făcut turul de onoare cu un steag al BrazilieiFoto: Guliver / GettyImages

Victorios la Marele Premiu al statului Sao Paulo, duminică seara, Lewis Hamilton (Mercedes) a fost sancționat de comisarii de cursă pentru că și-a desfăcut hamurile de siguranță atunci când a efectuat obișnuitul tur de onoare. Britanicului i-a fost aplicată o amendă de 5.000 de euro, plus încă una de 20.000 de euro cu suspendare.

La puțin timp după festivitatea de premiere, un reprezentant Mercedes a fost convocat de către comisarii Marelui Premiu de la Sao Paulo și au comunicat că deținătorul titlului mondial a fost pus sub investigație pentru că a încălcat regulamentele de cursă. Mai exact, în euforia victoriei și din dorința de a se relaxa după o întrecere epuizantă, Hamilton și-a desfăcut centurile de siguranță. Din acest motiv, el a fost amendat cu 5.000 de euro. În plus, în caz de recidivă până la sfârșitul anului 2022, englezul va mai scoate din buzunar alți 20.000 de euro.  Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu al statului Sao Paulo, a 19-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, după ce a plecat de pe poziţia a zecea a grilei de start. În turul 59, acesta a reușit să-l depăşească pe olandezul Max Verstappen (Red Bull), marele său rival din acest an. Pe locurile 3 şi 4 s-au clasat finlandezul Valtteri Botats (Mercedes), respectiv mexicanul Sergio Perez (Red Bull), care a înregistrat şi cel mai rapid tur.Pentru Hamilton aceasta a  fost victoria cu numărul 101 în Formula 1, a şasea în acest sezon şi a treia în Brazilia. Cu trei etape înaintea finalului sezonului, englezul a recuperat din decalajul pe care îl avea în fața lui Verstappen. Olandezul are acum 332,5 puncte, iar Hamilton, 318,5 puncte. La constructori, Mercedes se menţine pe primul loc, cu 521,5 puncte, fiind urmată de Red Bull, cu 510,5 puncte.Următoarea etapă, Qatar Grand Prix, e programată în 21 noiembrie, la Lusail.