Mani Gyenes a terminat cu bine prima săptămână a întrecerii

Emanuel Gyenes a trecut cu bine de o zonă cu multe duneFoto: RallyZone

Participant la clasa moto, Emanuel Gyenes (36 de ani) a ocupat locul 39 în etapa a şasea a Raliului-raid Dakar, desfăşurată pe distanţa de 448 de kilometri, pe traseul Al Qaisumah – Ha’il, în Arabia Saudită. Sătmăreanul se află pe poziția a 32-a la „general”, în timp ce australianul Toby Price a redevenit lider.

Etapa de vineri a fost câștigată, la moto, de spaniolul Joan Barreda (Honda CRF 450 Rally), cronometrat în 3 ore, 45 de minute și 27 de secunde. Acesta a fost urmat de Branch (Yamaha WRF 450F Rally), la 13 secunde, și australianul Sanders (KTM), la 53 de secunde. Gyenes a ocupat locul 39, la o oră, un minut și 42 de secunde față de câștigător. La Original by Motul - Malle Moto, el a ocupat locul 4.După etapă, Mani a declarat: „O nouă etapă dificilă. Mă bucur că mâine (n.r. - astăzi) este ziua de odihnă. Cred că am avut parte de toate tipurile de dune azi, multe dintre ele foarte complicate, plus, secțiuni de dune cu vegetație, și multe urme nisipoase și rapide”.În ierarhia generală, Mani Gyenes se menține pe locul 32, la 4h 03:39 de lider. El este pe poziția a 3-a la Motul - Malle Moto.  Astăzi este zi de pauză, iar mâine (duminică, 10 ianuarie) e  programată etapa a şaptea, între Ha’il şi Sakaka, pe distanţa a 471 de kilometri.