Marian Drăgulescu, la un pas de medalie la CM de gimnastică

Marian Drăgulescu are în palmares patru titluri mondiale la sărituriFoto: EPA-EFE

Marian Drăgulescu a ocupat locul 4 în finala de sărituri de la Campionatul Mondial de gimnastică

Unic reprezentant al țării noastre în finalele pe aparate la această ediție a CM, de la Stuttgart, Marian Drăgulescu a avut o primă săritură aproape perfectă pentru care a primit 14,966 puncte. La a doua execuție, care a fost mai puțin dificilă pe hârtie (5,400 față de 5,600 la prima), bucureșteanul a avut o ezitare la aterizare. Iar acel pas în plus l-a costat clasarea pe podium. Săritura a fost notată cu 14,283 (8,883 la execuție). Drăgulescu a avut o medie de 14,624, cu care a ocupat locul 4, fiind depășit de Nikita Nagornîi (Rusia / 14,966), Artur Dalaloian (Rusia / 14,933) și Igor Radivilov (Ucraina / 14,749). Interesant este că gimnastul nostru a avut aceeași medie și în calificări, atunci ocupând poziția a 6-a. În condițiile în care România n-a izbutit calificarea cu echipele, feminină și masculină, la Jocurile Olimpice de la Tokyo, de anul viitor, rezultatul lui Marian Drăgulescu e remarcabil. La 38 de ani, multiplul campion mondial și european va încerca să câștige o nouă medalie în 2020. El este singurul gimnast român care va participa în timp ce la fete țara noastră va fi reprezentată de Maria Holbură, la individual-compus.