Naționala de handbal a pierdut clar cu Croația după un joc lamentabil

Laura PopaFoto: EPA-EFE

Fără idei în atac, cu un joc presărat cu erori neprovocate, naționala feminină de handbal s-a înclinat fără drept de apel în fața Croației (20-25). În această seară, la ora 21.30, se dispută celălalt meci de azi din Grupa Principală II, Norvegia - Olanda.

Meciul din această seară, cu Croația, a dovedit încă o dată că formația noastră „joacă” deseori... împotriva ei. România a început foarte bine, detașându-se la 4 goluri în minutul 18 (8-4). Și aceasta deși locul Cristinei Neagu pe teren a fost luat, la mijlocul primului mitan, de Anca Polocoșer, care a izbutit și două goluri. Mai apoi ceva s-a întâmplat cu jucătoarele pregătite de Bogdan Burcea, care au început să greșească pase și să lase spații libere în apărare. Așa se face că în următoarele 11 minute naționala noastră a marcat doar un gol și a primit zece!?! Iar după 30 de minute tabela de marcaj a arătat 14-9 pentru formația care a câștigat Grupa C cu trei victorii din tot atâtea posibile.Nici pauza n-a fost un sfetnic bun pentru echipa României. Fără să strălucească, formația Croației a profitat de erorile neforțate ale jucătoarelor tricolore, conservând un avantaj de 4-5 goluri până la finalul partidei.   Au marcat pentru România Neagu (6), Buceschi (5), Ostase (3), Polocoșer (2), Seraficeanu (2), Laslo (1), Iuganu (1). Pentru Croația, cele mai eficiente în atac au fost Blazevic (7), Micikevic (4), Kalaus (4) și Jezic (4).Și în acest meci, portarii Denisa Dedu  (8 apărate din 26 de aruncări / 31%) și Iulia Dumanska (4 din 11 / 36%) și-au făcut datoria. De partea cealaltă, Pijevic a avut 9 parade la 27 de aruncări (33%), iar Besen una din 3 (33%). În urma acestui eșec, România nu mai are șanse nici măcar teoretice să prindă semifinalele și nici măcar meciul pentru locurile 5-6. În continuare, echipa României va avea pauză până luni,  14 decembrie,la ora 21.30, când va înfrunta Ungaria. O zi după aceea, în 15 decembrie, la ora 17.00, va întâlni Olanda, campioana mondială en-titre.