Robert Glinţă s-a calificat în semifinale în proba de 100 metri spate la CE în bazin scurt

Robert GlințăFoto: EPA-EFE

Dinamovistul Robert Glinţă (24 de ani) s-a calificat, astăzi (joi, 4 noiembrie), în semifinalele probei de 100 metri spate din cadrul Campionatelor Europene de nataţie în bazin scurt de la Kazan (Rusia). Acesta a cucerit medalia de bronz la 50 m spate.

Înotătorul român a fost cronometrat în 51 de secunde şi opt sutimi, în a doua serie a probei, timp cu care a ocupat locul al doilea, după italianul Michele Lamberti (50,86 secunde). Glinţă a intrat în semifinalele programate astăzi, la ora 18.06, cu al şaselea timp. Miercuri, piteșteanul a cucerit medalia de bronz în proba de 50 de metri spate, fiind cronometrat în 22 de secunde şi 74 de sutimi, nou record naţional. Medalia de aur i-a revenit rusului Kliment Kolesnikov (21 de ani, în 22,47, nou record al competiţiei. Acesta este mare favorit şi în proba de 100 de metri spate, după ce a înotat în 49,26 în serii.Legitimat la Dinamo București din mai 2017, Robert Glință s-a născut în 18 aprilie 1997, în Pitești (județul Argeș). A început cu karate, a trecut pentru scurt timp pe la fotbal și a ales în cele din urmă înotul, sport în tainele căruia s-a inițiat la CSM Pitești, sub îndrumarea antrenorului Viorel Ciobanu. La Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro 2016 a ocupat locul 8 la 100 m spate (53,50 s) și 18 la 200 m spate (57,91 s). În 2015, a cucerit titlul de campion mondial la juniori, în proba de 100 m spate, fiind cronometrat în 54,30 secunde (bazin olimpic). În decembrie 2017, la CE în bazin scurt de la Copenhaga (Danemarca), a cucerit medalia de bronz. A a stabilit circa 100 de recorduri naționale la cadeți, juniori și seniori. A participat la Jocurile Olimpice de la Tokyo, fiind portdrapelul delegației noastre la Ceremonia de Deschidere. La competiția din Japonia, Glință s-a calificat în finala de la 100 m spate.  Robert Glință va mai concura și la 100 m liber, în 6 noiembrie. David Popovici va mai lua startul la 100 m liber, în 6 noiembrie, și 200 m liber, 5 noiembrie.