România a pierdut un punct important în Kosovo în preliminariile CE de handbal

Cosmin Grigoraș a înscris 4 goluri pentru România în KosovoFoto: sportpictures.eu

Echipa masculină de handbal a României n-a izbutit să câștige partida de la Pristina, remizând cu Kosovo (23-23) după ce a condus în permanență până prin minutul 55. Contând pentru preliminariile Campionatului European din 2022, partida revanșă se va disputa duminică, 14 martie, de la ora 17.55, la București.

Plecați cu gândul de a obține o victorie, oamenii lui Rareș Fortuneanu s-au desprins la mijlocul primului mitan (9-6), diferența crescând până la pauză (14-9). Și în a doua parte a confruntării, tricolorii au dat senzația că au meciul sub control, conducând în permanență (17-14, 18-16, 20-18, 21-19). Kosovo a trecut pentru prima dată în avantaj în minutul 57, când a înscris Tahirukaj (23-22)... România a cerut timp de odihnă, după care a urmat ratarea lui Fenici... Și un gol egalizator marcat de Dumitru, în minutul 59. Golurile formației noastre au fost înscrise de Grigoraș (4 goluri / 7 aruncări), Negru (4 / 5), Buzle (3 / 3), Căbuț (3 / 3), Dumitru (3 / 4), Racoțea (2 / 4), Sadoveac (2 / 3) și Bujor (2 / 3). Pentru Kosovo, cei mai eficienți jucători au fost Terziqi (5 goluri), Dedaj (4) și Gjuka (4). În urma acestui semieșec, România ocupă locul 2 în clasamentul Grupei 8 din preliminariile CE 2022, cu 3 puncte, fiind devansată de Suedia (6p). În urma naționalei noastre se află Muntenegru (2p) și Kosovo (1p).Naționala masculină de handbal nu s-a mai calificat la turneul final al Campionatului European de 24 de ani. Ediția de anul viitor va  fi găzduită de Ungaria și Slovacia, între 13-30 ianuarie.