Românii au obţinut primele victorii la Roland Garros

Fostul tenismen are o academie în Bucureşti şi încearcă să scoată viitoarele staruri ale acestui sport în ţara noastrăFoto: Guliver

Astăzi, trei jucători români s-au aflat pe teren în prima zi a calificărilor turneului de Mare Şlem de la Roland Garros. Victor Hănescu şi Marius Copil s-au calificat în turul doi, iar Adrian Ungur a fost eliminat.

Veteranul Victor Hănescu (33 de ani), ajuns pe locul 187 în lume, a avut parte un meci de trei seturi cu italianul Potito Starace. Hănescu s-a impus cu 6-4, 4-6, 6-4, urmând să evolueze în turul secund cu britanicul Kyle Edmund.

Al doilea român calificat astăzi a fost Marius Copil (locul 207 ATP). Copil l-a învins în runda inaugurală a calificărilor, cu scorul de 6-7 (7), 6-3, 6-4, pe portughezul Pedro Sousa, poziţia 832 în ierarhia mondială.

În turul doi, Marius Copil îl va întâlni pe australianul John-Patrick Smith, locul 162 ATP, care a trecut, cu scorul de 6-4, 1-6, 6-3, de compatriotul său John Millman, cap de serie numărul 25 în calificări şi poziţia 133 în clasamentul mondial.

Copil (24 de ani) şi Smith (26 de ani) nu s-au mai întâlnit până acum.

În schimb, Adrian Ungur, locul 189 în lume, a fost învins dramatic de italianul Luca Vanni, al şaselea favorit în calificări şi locul 117 mondial, scor 6-4, 6-7 (4/7), 16-14.