Stejarii s-au impus în fața Spaniei și se mențin pe locul 2 în urma Georgiei

Ionel Melinte a marcat al doilea eseu al României în meciul cu SpaniaFoto: Marian Burlacu

Reprezentativa de rugby a României a câștigat cu 22-16 (6-6), astăzi (sâmbătă, 20 martie), pe terenul de rugby din Complexul Sportiv Steaua, meciul cu selecţionata Spaniei. Confruntarea a contat pentru etapa a treia a ediției 2021 a Rugby Europe Championship (REC). Stejarii ocupă locul 2 în clasament, după Georgia, formația pe care o vor înfrunta săptămâna viitoare (duminică, 28 martie), în deplasare.

România a avut un nou debut slab de meci, permițându-le oaspeților să atace și să rateze o lovitură de pedeapsă chiar în primul minut. Ibericii au deschis scorul în minutul 8, prin Manuel Ordas, care a frunctificat o penalitate. România a egalat în minutul 23, prin Vlaicu, care irosise o altă penalitate în minutul 16. În continuare, oaspeții s-au dovedit a fi mai insistenți în atac, iar același Ordas și-a readus echipa în avantaj în minutul 32, tot printr-o lovitură de pedeapsă. În ultimul minut al primului mitan, Vlaicu a egalat (6-6) tot printr-o penalitate. Al doilea mitan a început la fel de prost pentru naționala noastră, iar Guillaume Rouet a izbutit primul eseu al meciuluiîn minutul 41. Ordas a transformat și Spania s-a desprins la 7 puncte. Stejarii n-au mai comis eroarea din partida cu Rusia, când au trimis în margine din lovituri de pedeapsă, și Vlaicu a pus puncte pe tabelă din două penalități, în minutele 44 și 53. Astfel România s-a apropiat la un punct (12-13). Puși sub presiune, ibericii au început să joace obstrucționist, iar gesturile lor nesportive au fost penalizate de arbitrul georgian Amașukeli. Linia a doua Manu Mora, mijlocașul de grămadă Guillaume Rouet și fundașul Charlie Malie au văzut cartonașul galben, fiind eliminați temporar (10 minute). Mai mult decât atât, Fred Query a fost eliminat definitiv (cartonaș roșu) în minutul 55. În superioritate, România a trecut la conducere (22-13) prin eseurile lui Căpățână (min. 59) și Ionel Melinte (min. 70), însă Vlaicu n-a reușit să le transforme. Paradoxal, deși avea 3 (trei) oameni în plus pe teren, aflându-se la câțiva metri de terenul de țintă advers, naționala noastră n-a izbutit să înscrie... Ba au făcut-o adversarii, care au atacat periculos. Și, după o acțiune prelungită, au concretizat o penalitate prin care și-au asigurat punctul bonus defensiv. Mai mult decât atât, ibericii au amenințat buturile noastre până la final, însă n-au izbutit să depășească defensiva oamenilor lui Andy Robinson.    Au marcat: Căpățână 1e, Melinte 1e, Vlaicu 4lp, respectiv Rouet 1e, Ordas 1t, 3lp, Evoluția scorului: 0-3, 3-3, 3-6, 6-6 (pauză), 6-13, 12-13, 22-13, 22-16 (final) În primele două etape ale Rugby Europe Championship, România a pierdut (13-18) în Rusia şi s-a impus (28-27) în Portugalia. În celălalt meci al zilei, Georgia a câștigat cu 23-6 în Rusia.Clasament la zi: 1. Georgia 14 puncte (3 meciuri), 2. România 9 puncte (3 meciuri), 3. Rusia 4 puncte (2 meciuri), 4. Spania 2 puncte (2 meciuri), 5. Portugalia 1 punct (2 meciuri). Cea de-a 6-a echipă va fi desemnată în urma disputării „barajului” Belgia - Olanda. Pentru România urmează meciul cu Georgia, în 28 martie, în deplasare. Ediţia din acest an a Rugby Europe Championship, precum și cea din 2022 contează și pentru preliminariile Cupei Mondiala din Franţa. Primele două clasate în ierarhia cumulată a competiţiei se vor califica direct la Cupa Mondială, în timp ce ocupanta locului 3 va merge la turneul final de recalificare.