”Stejarii”, victorie clară în Belgia

Naționala de rugby a RomânieiFOTO: Sportpictures.eu

Naționala României a câștigat fără probleme ultimul meci din Rugby Europe Championship. ”Stejarii” s-au impus cu scorul de 43-17 (26-10), în deplasare, în fața Belgiei.

Punctele echipei noastre în meciul care a fost disputat la Bruxelles, au fost marcate de Van Heerden, Nistor, Zaharia - câte un eseu, Plai - trei lovituri de pedeapsă şi o transformare, în prima repriză, şi de Cojocaru - eseu, Plai - o transformare şi o lovitură de pedeapsă şi un eseu de penalizare, în repriza secundă.

În celelalte meciuri din ultima etapă s-au mai jucat meciurile: Rusia - Georgia, scor 6-22, şi Germania - Spania, scor 10-33. În urma acestora, România a încheiat competiţia pe locul 3, cu 15 puncte, după Georgia, 24 de puncte, şi Spania, 18 puncte, dar înaintea Rusiei, 11 puncte, Belgiei, patru puncte, şi Germaniei, un punct.