Turneul preolimpic de polo: Franţa ne-a băgat la apă!

Poloiştii români luptă pentru un loc la Olimpiadă

Naţionala de polo a României a făcut un pas greşit în tentativa de a se califica la Jocurile Olimpice de la Rio din această vară.

Ieri, în turneul preolimpic de la Trieste (Italia), tricolorii au fost învinşi în mod surprinzător de Franţa, scor 11-12, un adversar pe care România îl avea la îndemână.

"Am început bine şi am condus până în repriza a patra. Apoi am făcut însă câteva greşeli. Vom lupta până la final pentru calificarea la Olimpiadă", a spus căpitanul României, Cosmin Radu.

Astăzi, în a treia etapă din faza grupelor, românii au o misiune imposibilă împotriva puternicei echipe a Ungariei. Meciul va începe la ora 14.50.

După întâlnirea cu maghirii, România va mai întâlni Canada şi Rusia. În sferturi se califică primele patru clasate din fiecare grupă, iar la Olimpiadă merg cele patru semifinaliste ale turneului.