Unirea Dej a pierdut calificarea în "sferturile" Challenge Cup în "setul de aur"

volei
volei

Învinşi pe teren propriu (1:3), în tur, voleibaliştii de la Unirea Dej au câştigat meciul revanşă, disputat aseară, în Grecia, cu EA Patron Lux: 2:3 (-24, 23, 16, -22, 10), însă au pierdut (12-15) "setul de aur", ratând calificarea în sferturile de finală ale Challenge Cup.

Gruparea transilvană a făcut un meci bun în Grecia, reuşind să câştige şi să impingă disputa în prelungire - în această competiţie, în cazul în care echipele îşi împart victoriile, se dispută "setul de aur". Dramatică, partida a durat două ore şi 19 minute!

EA Patron Lux va întâlni în sferturile de finală ale Challenge Cup pe învingătoarea din "dubla" Beauvais Oise (Franţa) şi Selver Tallin (Estonia). În primul meci, disputat în 5 ianuarie, echipa din Hexagon a câştigat cu 3:1, returul fiind programat astăzi.