UPDATE Cătălina Ponor, medalie de argint la sol

Ponor 3
Ponor 3

România este pe locul 20 în clasamentul pe medalii, în cea de-a 11-a zi a Olimpiadei, însă bilanţul poate fi îmbunătăţit de gimnastele românce care concurează astăzi la finala pe aparate.

UPDATE Aceasta a noua medalie pe care delegaţia României şi a cincea de argint.

UPDATE Cătălina Ponor a reuşit să trecă peste şocul de la bârnă şi este vicecampioană olimpică la sol.

UPDATE Sandra Izbaşa a ratat la sol cel mai probabil din cauza tensiunii concursului. Ponor este pe doi şi avem cel puţin argint. Din păcate gimansta noastră nu a putut să îşi păstreze titlul. A luat doar 13.333 şi a terminat pe ultimul loc finala.

UPDATE Cătălina Ponor a făcut un exerciţiu ireproşabil. A luat doar 15.200 şi este pe locul 2 după sportiva din SUA, Raisman, care a obţinut 15.600.

Ponor 3
Ponor 3

UPDATE După ce au evoluat trei sportive printre care şi Alexandra Raisman, urmează Cătălina Ponor! Hai Cătă!

UPDATE Ca o coincindenţă, Sandra Izbaşa va intra ultima, la fel şi la sărituri în finala de la sol.

UPDATE Urmează finala la sol. România este reprezentantă de Sandra Izbaşa, campiona olimpică la sărituri şi marea pierzătoare din finala de la bârnă, Cătălina Ponor.

UPDATE Larisa s-a clasat abia Iordache abia a 6-a. China a luat şi aurul şi argintul.

UPDATE În urma contestaţiei Cătălina Ponor pierde bronzul în favoarea americance. Cele două gimnaste au avut acelaşi punctaj în final diferenţa fiind făcută de dificultatea exerciţiului.

UPDATE Americanii fac contestaţie. Aşteptăm rezultatul!

UPDATE Cătălina Ponor a câştigat medalia de bronz la bârnă după ce ultima concurentă, americanca Alexandra Raisman nu a reuşit să o depăşească.

UPDATE  Gabrielle Douglas şi Vika Komova au ratat amândouă şi nu mai contează în lupta pentru medalii

UPDATE  Înainte de ultima concurentă Ponor este încă pe trei după doua ratări

UPDATE Din păcate Larisa Iordache a ratat la bârnă şi a primit doar 14.200. Este pe ultimul loc.

UPDATE  Ponor a terminat exerciţiul din fericire fără ratare şi cu o singură greşeală mică de execuţie. A primit doar 15.066. Este pe locul 2

simeon stalpnicul png

UPDATE Cătălina Ponor intră a doua în concurs, în timp ce Larisa Iordache este a patra.

Iată programul complet al românilor care intră azi în competiţii:

11.30 Kaiac Canoe -1.000m (masculin), serii: Ionel Gavrilă, Traian Neagu, Ştefan Vasile, Toni Ioneticu; 13.00 – semifinale

11.45 Kaiac Canoe -1.000m (masculin), serii: Victor Mihalachi, Alexandru Dumitrescu; 13.10 – semifinale

12.35 Kaiac Canoe -500m (feminin), serii: Irina Lauric, Iuliana Paleu; 13.50 – semifinale

12.55 Atletism – 5.000m feminin, serii: Roxana Bîrcă

15.00 Lupte greco-romane – 96kg masculin, calificări: Alin Alexuc Ciurariu; 17.00 – semifinale;21.50 - finala

16.47 Gimnastică – bârnă, finala: Cătălina Ponor, Larisa Iordache

18.23 Gimnastică – sol feminin, finala: Cătălina Ponor, Sandra Izbaşa