Brazilia, la prima victorie, Neymar la primul gol

Neymar s-a bucurat de parcă ar fi cucerit Cupa MondialăFOTO: EPA

Brazilia pornea ca marea favorită a meciului cu Costa Rica, dar finalul i-a găsit pe multiplii campioni mondiali alergând disperaţi după un gol. Au marcat până la urmă două, dar abia în prelungiri. Scor final: 2-0 pentru brazilieni.

Costa Rica şi-a vândut foarte scump pielea şi nu mult a lipsit să deschidă şi scorul. Nu a profitat de situaţiile apărute, astfel că terenul s-a înclinat spre poarta lui Navas, cel mai cunoscut jucător al lor. Cel care a spart gheaţa a fost Coutinho, care a împins balonul în poartă după ce Gabriel Jesus i-a pus mingea în picior, după o centrare a lui Marcelo. Era minutul 90+1 al meciului şi toată banca tehnică a brazilienilor a explodat. Selecţionerul Tite a făcut chiar şi câteva tumbe fără voie, dar nimic nu mai conta: Brazilia avea 1-0 şi victoria era ca şi asigurată. A fost clar către cine aveau să se ducă cele trei puncte abia în minutul 7 al prelungirilor, atunci când marea vedetă a sud-americanilor, Neymar, a reuşit, în sfârşit să înscrie. A sărbătorit în stil telenovelistic, cu lacrimi şi tăvăleli de bucurie. Jucătorul lui PSG a uitat că e doar prima victorie şi că până la titlu va trebui să joace şi fotbal dacă vrea să ridice trofeul deasupra capului.