Croația, calificare istorică în finala Campionatului Mondial

Croatia s-a calificat pentru prima data in finala Campionatului MondialFOTO: EPA

A doua semifinală a Campionatului Mondial a avut suspansul dus până la limită. Croații au fost cei care au avut nervii mai tari și s-au calificat în finală după prelungiri. Ei s-au impus cu scorul de 2-1 și au obținut o calificare istorică.

După cum începuse partida, cu un gol marcat în minutul 5 de Trippier, care a executat perfect o lovitură liberă de la 20 m, englezii păreau favoriți la calificarea în finală. Iar desfășurarea primei reprize, în care au avut inclusiv o bară prin Kane, părea să confirme acest lucru. Croații însă nu au fost de acord și, cu ambiția caracteristică, au ieșit la atac, astfel că egalarea a survenit logic, în minutul 68, atunci când Perisic a reușit să devieze în poartă o centrare de pe partea dreaptă. Același Perisic a avut șansa tranșării calificării câteva minute mai târziu, dar bara s-a opus declanșării fiestei. Astfel s-a intrat în prelungiri, acolo unde croații au avut mai multă luciditate și au obținut o victorie meritată după cum a decurs meciul. Eroul a fost Mandzukic, care a trimis în poartă, din interiorul careului, în minutul 109. Duminică, echipa Croației va juca pentru prima dată în finala Campionatului Mondial contra Franței. Indiferent de rezultat, pentru croați va fi ceva de neuitat.