Dezastru pentru Argentina. A luat 3-0 de la Croația și e aproape eliminată de la Mondial

Leo Messi voia să câştige un Campionat Mondial cu Argentina, dar e departe de acest deziderat

Toți iubitorii "Zeului" Messi au spus că meciul cu Islanda a fost un accident și că Argentina își va arăta forța în meciurile următoare. Nu a fost așa, ba dimpotrivă.

LA Nizhny Novgorod, sud-americanii s-au făcut din nou de râs, doar că de data aceasta mult mai serios. Cu sabia deasupra capului, jucătorii lui Sampaoli nu au jucat nimic și au vrut parcă să demonstreze că acest turneu final le-a stricat vacanța și că ei vor cât mai repede înapoi acasă. Ei bine, când asta lași impresia că îți dorești, e păcat să n-o și primești. Iar Croația nu e echipa care să te scape din mână. După un 0-0 urât în prima repriză, europenii au băgat în viteza a treia în a doua parte și apărarea lui Otamendi a fost de-a dreptul ciuruită. Rebic a deschis scorul în minutul 53, Luka Modric, dușmanul lui Messi de la Real Madrid, a adus liniștea în minutul 80, iar Rakitic, colegul de la Barcelona, a înfipt cuțitul adânc și decisiv în prelungiri. 3-0 sec pentru Croația, o înfrângere la un scor pe care nimeni nu-și aduce aminte să-l mai fi întâlnit Argentina în ultima vreme.

Starul lui Real a fostul decisiv contra Argentinei și Croația a câștigat la scorFoto: AP

Astfel, pentru sud-americani treaba e groasă. Cu un singur punct după două jocuri, Messi și compania încă se mai pot calfica, dar e deja foarte greu și nu mai depinde doar de ei, ci de voia adversarelor și de jocu rezultatelor. Cel mai mult contează ce se va întâmpla vineri la Nigeria - Islanda, pentru că dacă nordicii câștigă și fac patru puncte e greu de crezut că Croația, deja calificată în optimi, nu le va da scandinavilor în ultimul meci punctul de care au nevoie pentru accederea în optimi și trimiterea acasă a Argentinei, una dintre favoritele turneului și finalista din urmă cu 4 ani.