Franţa este prima semifinalistă a Cupei Mondiale 2018

„Cocoşii” au format cea mai scumpă naţională de la Campionatul Mondial din Rusia, 1,2 miliarde de euro în total, şi au câştigat meritat din acest punct de vedereFOTO: Guliver/ GettyImage

Franţa a confirmat forma bună de la acest Mondial şi, în plus, a speculat la maximum absenţa lui Cavani din atacul Uruguayului.

Jucătorii din Hexagon s-au impus cu scorul de 2-0 în faţa sud-americanilor, calificându-se la pas în semifinalele Cupei Mondiale. Scorul a fost deschis de Varane, în minutul 40, care a trimis în poartă cu o lovitură de cap o centrare a lui Griezmann. În minutul 61, acelaşi Griezmann a trecut din rolul de pasator în cel de marcator. A fost un gol la care cea mai mare contribuţie a avut-o portarul urguayenilor, Muslera. Acesta a fost păcălit de traiectoria balonului şutat de la 20 de metri de vedeta lui Atletico Madrid şi a respins mingea în propria poartă. În semifinale, francezii vor juca împotriva învingătoarei meciului dintre Brazilia şi Belgia, care s-a disputat aseară.