Meunier și Hazard au îngenuncheat Anglia, iar Belgia a câștigat medalia de bronz

Meunier a deschis scorul în meciul pentru medalia de bronz dintre Belgia și AngliaFoto: Guliver / GettyImages

În urma succesului (2-0) obținut prin golurile lui Meunier și Hazard, Belgia a câștigat medalia de bronz, obținând cea mai bună clasare a sa la CM de fotbal (avea un loc 4 în 1986). Anglia, campioană mondială în 1966, a terminat pe poziția a 4-a ca în 1990.

Ceva mai proaspeți decât rivalii lor, belgienii au luat un start excelent de meci marcând în minutul 4, prin Meunier, la o acțiune la care au conlucrat Lukaku și Chadli. Absent de la semifinala cu Franța, autorul golului și-a luat astfel o mică revanșă. Totodată, Meunier a devenit al 10-lea marcator al Belgiei la această ediție. Superiori la posesie (58%), englezii au irosit șansa egalării la șutul lui Kane (min. 23), dar mai ales la ”scărița” lui Dier (min. 70). Iar Eden Hazard a profitat de plecările în atac ale britanicilor stabilind rezultatul final (2-0) în minutul 83.

Au evoluat echipele:Belgia: Courtois - Alderweireld, Kompany, Vertonghen - Meunier, Witsel, Tielemans (Dembele '78), Chadli (Vermaelen '39) - De Bruyne, Lukaku (Mertens '60), Hazard. Selecţioner: Roberto Martinez

Anglia: Pickford - Trippier, Stones, Jones, Maguire, Rose (Lingard '46) - Delph, Loftus-Cheek (Dele Alli), Dier - Sterling (Rashford '46), Kane. Selecţioner: Gareth Southgate