S-a acordat primul cartonaş roşu la Cupa Mondială 2018

Columbianul Carlos Sanchez a primit primul cartonas rosu de la Cupa Mondiala 2018FOTO: EPA

Columbia a pierdut cu scorul de 2-1 meciul cu Japonia, din prima etapă a grupei H a Campionatului Mondial 2018, dar a rămas în istorie deoarece a dat primul jucător eliminat la această ediţie a competiţiei.

Columbianul Carlos Sanchez a devenit ieri primul jucător eliminat la Cupa Mondială din Rusia, el primind cartonaşul roşu în minutul 3 al meciului cu Japonia. El a fost eliminat pentru un henţ în suprafaţa de pedeapsă oprind mingea în drumul ei spre gol. La acea fază, japonezii au primit un penalty, care a fost transformat de Shinji Kagawa. Columbianul este al doilea în clasamentul jucătorilor care au fost eliminaţi cel mai rapid la CM, după ce uruguayanul Sergio Batista a primit cartonaşul roşu în primul minut la ediţia din Mexic 1986.

Al doilea gol al niponilor a fost marcat de Yuya Osako, în minutul 73. El şi-a readus echipa în avantaj după ce sud-americanii egalaseră în minutul 39, prin Juan Quintero, după o gravă greşeală a portarului asiaticilor, Kawashima.