Euro 2016 / Anglia şi-a bătut "sora mai mică" Ţara Galilor

Roy Hodgson, selecţionerul Angliei e bucuros

Anglia a învins Ţara Galilor la Euro 2016, 2-1, cu un gol marcat în minutul 90+2 de către Sturridge.

Scorul a fost deschis de Gareth Bale '42, din lovitură liberă de la aproape 30 de metri. Vardy, intrat după pauză, a egalat în mintul 56, cu un şut din interiorul careului mic, după o minge respinsă greşit de căpitanul galezilor Ashley Williams. De asemenea rezervă, Daniel Sturridge a adus victoria englezilor în mintul 90+2, cu un şut la colţul scurt al porţii apărare de Hennessey.

Anglia şi-a învins "sora" Ţara Galilor şi a pus capăt speculaţilor conform cărora cele două echipe s-ar fi înţeles pentru un rezultat convenabil, în optimi urmând să ajungă primele două echipe clasate în fiecare din cele şase grupe şi cele mai bune patru ocupante ale locului 3.

Au evoluat echipele:

Anglia: Hart - Walker, Cahill, Smalling, Rose - Dier, Alli, Rooney - Lallana (Rashford '73), Kane (Vardy '46), Sterling (Sturrige '46). Antrenor: Roy Hodgson.

Ţara Galilor: Hennessey - Gunter, Chester, A. Williams, Taylor, Davies - Ledley (Edwards '67), Ramsey, Allen - Robson-Kanu (J. Williams '72), Bale. Antrenor: Chris Coleman În primul meci al etapei a doua a Grupei B, Slovacia a învins, miercuri, Rusia, cu scorul de 2-1. Clasamentul Grupei B înaintea partidelor din ultima fază: 1. Anglia             2     1   1   0    3-2     4 puncte 2. Ţara Galilor   2     1   0    1    3-3     3  3. Slovacia         2     1   0   1     3-3      3 4. Rusia              2     0    1   1    2-3    1 Ultimele meciuri din grupă vor avea loc luni, de la ora 22.00: Rusia - Ţara Galilor (Toulouse) şi Anglia - Slovacia (Saint-Etienne).