Euro 2016 / Bale şi-a clonat primul gol pentru galezi, dat identic, tot cu Slovacia

Starul lui Real Madrid a marcat cu Slovacia, la Euro 2016, la fel cum a făcut-o în preliminariile pentru 2008, când a înscris primul său gol pentru naţională Foto: AP

Ţara Galilor a câştigat primul ei meci din istorie la un turneu final, britanicii calificându-se în premieră la un Campionat European.

Liderul şi marea lor speranţă, Gareth Bale, nu i-a dezamăgit, starul lui Real Madrid fiind decisiv în jocul cu Slovacia. A marcat în minutul 10, direct din lovitură liberă, deschizând scorul şi drumul spre o victorie obţinută până la urmă cu 2-1, după reuşita lui Robson-Kanu din minutul 81. Galezii au avut însă un deja-vu fantastic şi cu toţii au dat iama în Google. Au căutat un Ţara Galilor - Slovacia, 1-5, din 2006, fix cu 10 ani în urmă, din preliminarile pentru Euro 2008 găzduit de Austria şi Elveţia. Atunci, singurul gol al "Dragonilor" a fost marcat de puştiul Gareth Bale, din aceeaşi poziţiie şi de la aceeaşi distanţă. Doar colţul a fost diferit, Bale marcând atunci primul său gol pentru naţională în vinclul din dreapta. Acum, Bale a reuşit să înscrie al 21-lea gol pentru Ţara Galilor lâgă bara din stânga, iar selecţionerul Chris Coleman speră să urmeze şi altele.

Ţara Galilor mai este în grupă cu Anglia şi Rusia, următorul meci fiind chiar cu sora mai mare din Regat, joi, la Lens.

Vezi AICI golul lui Bale de aseară şi mai jos pe cel din 2006. De fiecare dată victimă a fost Slovacia şi într-o manieră identică!