Euro 2016 / Portugalia, culmea cinismului! E semifinalistă la Euro fără să câștige vreun meci

Ronaldo și compania au trecut de Polonia la penalty-uri, scor 5-4, după 1-1 în primele 120 de minute, și e la un pas de finală desi n-a câștigat niciun meci în timp regulemantarFoto: Gulliver/ Getty Images

Lusitanii formează cea mai cinică echipă de la acest turneu final, mergând tot timpul mai departe fără să impresioneze și fără să bată pe cineva. Aseară a fost la fel, băieții lui Fernando Santos scăpând cu viață dintr-un meci început execrabil și în care au implorat loviturile de departajare.

Primul sfert de finală a debutat șocant la Marsilla. Toți ochii îl căutau pe Cristiano Ronaldo, dar camerele, și ele ahtiate după noua lui frizură, au trebuit să comute repede pe celălalt nume mare, Lewandowski. După un minut și 40 de secunde, Cedric, fundașul dreapta al lui Southampton, a sărit penibil pe sub o minge chiar în momentul în care comentatorii ne explicau cât de mare jucător e și cum îl vrea Barcelona în locul lui Dani Alves. Vârful lui Bayern a fost la primire și a pus latul pentru un start halucinant de meci.

Lewandowski a deschis scorul după un minut și 40 de secunde și Polonia părea aproape să dea lovitura

Portugalia n-a reacționat imediat, ci a încercat să pună stăpânire pe meci progresiv, fără riscuri. A fost destul de dureros să vezi o astfel de echipă fără nici o armă periculoasă pentru poarta adversă. Ronaldo s-a tăvălit pe jos cerând penalty la orice contact, Pepe și Fonte au lovit cu capul la fazele fixe, dar imprecis, iar Nani a pedalat în gol. Din fericire pentru lusitani, puștiul de 18 ani, Renato Sanches, și-a făcut loc pentru un șut din afara careului tocmai când ne gândeam  cât de cretini sunt cei de la Bayern că au dat 35 de milioane de euro pe el, și a egalat în minutul 33, înainte ca Portugalia să intre în panică. A urmat o sforăială incredibilă, niciuna dintre echipe nemairiscând nimic și așteptând deznodământul loteriei penalty-urilor.

Ronaldo și Sanches au marcat primii și au dat încredere restul coechipierilor la loviturile de departajare

Portughezii au marcat toți, în frunte cu CR7, iar pentru polonezi a ratat al patrulea Blaszczykowski, care a trimis acasă viitoarea adversară a României din preliminariile Mondialului rusesc. Lusitanii prind astfel semifinalele fără să fi câștigat vreun meci în 90 de minute și îi așteaptă acolo pe belgieni, care joacă diseară cu Țara Galilor.