Franța - România 2-1, Euro 2016 | Gafa lui Tătărușanu ne-a adus aminte de coșmarul din 1994

Tătărușanu a ieșit greșit la o minge aruncată în careu iar Giroud a speculat gafa portarului românFoto: Getty Images

Franța - România 2-1, Euro 2016 | În ciuda unei evoluții bune, per ansambu, a naționalei României, Ciprian Tătărușanu a greșit flagrant la primul gol marcat de Franța, reamintindu-ne de gafa făcută de Florin Prunea în meciul România - Suedia de la Mondialul din '94.

După o primă repriză bună făcută de echipa noastră națională (0-0 la pauză), Giroud a deschis scorul pentru Franța la o fază care nu anunța mai nimic. În minutul 57, după ce a respins un șut puternic trimis de Pogba, Tătărușanu sare pe lângă minge la o centrare banală venită de pe partea dreaptă iar Giroud, de parcă ar fi fost Colosul din Rhodos, se înalță pe lângă portarul român și marchează primul gol de la Euro 2016.

Kennet Andersson se înalță peste Prunea și spulberă visul României de a ajunge în semifinalele Mondialului american

Gafa lui Tătărușanu ne-a adus aminte de cel mai dureros moment din istoria fotbalului românesc: meciul România - Suedia de la World Cup '94, când drumul naționalei noastre spre o semifinală cu Brazilia a fost barat de ieșirea stupidă pe sub minge a lui Prunea, care i-a permis masivului Kenneth Andersson să egaleze la 2.

Tătărușanu iese hazardat și Giroud, atacantul lui Arsenal, deschide scorul pentru francezi

Tătărușanu a rămas spectator și la golul din minutul 89 al lui Payet. Deși mijlocașul francez a prins șutul vieții, portarul nostru nu a schițat niciun gest, dându-și seama că a luat gol probabil după reacția de bucurie a francezilor...