Nu a bătut pe nimeni şi a ajuns în semifinale

Cristiano Ronaldo vrea să câştige primul său trofeu alături de echipa naţionalăFoto: AP

Cristiano Ronaldo şi compania au evoluat în cinci partide până acum la această ediţie a Euro, dar în cele 90 de minute de joc nu s-au impus niciodată. Au avut nevoie de prelungiri şi chiar de lovituri de departajare pentru a bifa „careul de aşi”.

Portugalia a activat în grupă cu Islanda, Austria şi Ungaria. În toate aceste întâlniri nu a realizat decât remize: 1-1 contra nordicilor, 0-0 în faţa austriecilor şi 3-3 în lupta cu maghiarii. Au urmat optimile, acolo unde lusitanii au dat piept cu croaţii. Abia în minutul 117 a punctat Quaresma şi elevii lui Fernando Santos au ajuns în sferturi. Aici au întâlnit Polonia, iar după 90 de minute scorul a arătat 1-1. S-au jucat prelungirile şi o ratare a rivalilor la loviturile de departajare a făcut ca Ronaldo şi colegii săi să ajungă în „careul de aşi” al Euro 2016. E pentru prima dată când lusitanii au ajuns în această fază a turneului având numai remize chinuite.