Alex Maxim a ajuns la 7 goluri în 14 meciuri disputate în campionatul Turciei!

Alex Maxim este o variantă și pentru echipa RomânieiFoto: EPA-EFE

Împrumutat de la Mainz, în iarnă, Alex Maxim (30 de ani) își continuă seria evoluțiilor deosebite în primă ligă din Turcia. Românul a adus un punct pentru echipa lui Marius Șumudică.

Titular la meciul de pe teren propriu cu Kasimpaşa, internaționalul român a marcat în minutul 78, permițând astfel echipei sale să scoată un egal (2-2) cu Kasimpaşa.  Românul a văzut un cartonaş galben în minutul 41 şi a fost înlocuit în minutul 85 cu Chibsah. Celălalt român de la Gaziantep FK, Alin Toşca, a fost integralist. Astfel Gaziantep rămâne singura echipă neînvinsă în Turcia de la reluarea competiției întreruptă de pandemie, în martie, bifând două victorii și cinci egaluri. Autor a 7 goluri și două pase decisive, în 14 meciuri disputate, Maxim a fost elogiat după meci de antrenorul său, Marius Șumudică. „Dacă l-am fi avut de la început de campionat, acum am fi fost pe podium”, a declarat tehnicianul, care a mărturisit în „Hurriyet” că va face tot posibilul pentru a-l păstra în lot și pentru ediția viitoare din Super Lig.  În urma acestui rezultat, Gaziantep ocupa  locul 8 în clasament, cu 43 de puncte, deasupra sa fiind Fenerbahce (50 de puncte). În ultima etapă,  în 26 iulie, trupa lui Șumudică va evolua pe terenul lui Yeni Malatyaspor, care este pe 15. În luptă pentru titlul de campioană sunt implicate Basaksehir (66 puncte) și Trabzonspor (62p), care au evoluat aseară, după închiderea ediției, cu Kayserispor, respectiv cu Konyaspor.