Am bătut Feroe și suntem din nou în grafic pentru Euro 2020

După golul din Suedia, Claudiu Keșeru a reușit o „dublă” contra Insulelor Feroe

România a câștigat ieri cu insularii (4-1) și a profitat de egalul dramatic al Norvegiei contra Suediei.

Meciul cu Insulele Feroe de la Cluj-Napoca a fost „pansamentul” ideal pentru naționala României după eșecul suferit sâmbăta trecută în Suedia (1-2), în debutul preliminariilor pentru Euro 2020. Cu câteva schimbări în formula de start față de confruntarea de la Stockholm, naționala lui Cosmin Contra a început partida de aseară fără să impresioneze, dar totul s-a schimbat în decurs de numai șase minute, la mijlocul primei reprize. Mai întâi Ciprian Deac și apoi Claudiu Keșeru, ultimul în două rânduri, au profitat la maximum de naivitățile defensivei feroze, ducând scorul la 3-0 în minutul 32. De-aici încolo n-a fost loc decât de experimente, în ciuda faptului că nordicii au marcat și ei o dată, din penalty, după o împingere în careu a lui Cosmin Moți. După pauză, selecționerul Contra l-a trimis în teren și pe Ianis Hagi, care s-a remarcat imediat cu două ocazii uriașe de a-și trece în cont primul gol din carieră la naționala mare. Mult mai precis a fost George Pușcaș, colegul de generație al lui Hagi junior, care a punctat pe tabelă pentru 4-1 cu o execuție de efect din marginea careului de 16 metri. Seara perfectă a României a fost completată de rezultatul de la Oslo, acolo unde Norvegia a remizat cu Suedia (3-3) în urma unei confruntări dramatice. Norvegienii au avut 2-0 pe tabelă, s-au văzut conduși cu 3-2, pentru a egala în prelungiri. În următoarea etapă, la 7 iunie, România are astfel șansa de a câștiga în Norvegia și de a-și spori considerabil șansele de a ocupa unul din primele două locuri în grupa preliminară pentru Euro 2020.