Andone a debutat cu ghinion la Brighton: 1-3 la Everton

Românul a prins 13 minute în înfrângerea lui Brighton la Everton, scor 1-3foto: EPA

Florin Andone a dat o lovitură când a plecat de la Espanyol la Brighton & Hove, dar în scurt timp a aflat că Premier League e mult mai dură decât La Liga.

Având şi puţin ghinion la început, când s-a accidentat chiar înainte de prima etapă, internaţionalul nostru a pierdut un tempo şi şi-a revenit greu. Astfel, cu Murray în formă bună în atac şi marcator constant, lui Andone i-a rămas doar să-şi aştepte rândul, doar că nu mai venea. Trecuseră 10 etape şi el nu debutase pentru echipa din sudul Angliei, iar în a 11-a, în deplasarea de la Eevrton, părea din nou uitat pe banca de rezervă. Minune însă. În minutul 77, la scorul de 3-1 pentru „Caramele”, antrenorul Chris Hughton l-a aruncat în sfârşit în luptă pe al nostru, în locul israelianului Biram Kayal. Nu şi-a făcut simţită prezenţa, partida de pe Goodison Park încheindu-se 3-1, dar măcar Andone e din nou în iarbă şi inclusiv selecţionerul Cosmin Contra îşi freacă mâinile de bucurie.