Antrenorul lui Southampton a căzut în genunchi după victoria cu Liverpool

Ralph Hasenhüttl abia și-a stăpânit emoțiile la finalul partideiFoto: Guliver / GettyImages

Campioană en-titre, FC Liverpool a suferit al doilea eșec din ediția 2020/2021 a Premier League. „Cormoranii” s-au înclinat la limită (0-1) pe terenul lui Southampton, grupare ce ocupă locul 6 în urma acestei victorii. La finalul partidei, antrenorul Ralph Hasenhüttl a căzut în genunchi de bucurie.

Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 2,  de Danny Ings, care a profitat de o eroare a lui Trent Alexander-Arnold. Apoi, gazdele s-au apărat foarte bine, împiedicându-i pe liderii campionatului să-și creeze ocazii de gol. De altfel, Sadio Mae a expediat singurul șut pe poarta lui Southampton abia în minutul 75! Bucuros pentru acest succes, antrenorul gazdelor, Ralph Hasenhüttl, a căzut în genunchi la finalul partidei. Tehnicianul austriac avea lacrimi în ochi.  Liverpool a suferit astfel al doilea eşec al campionatului, după 2-7 cu Aston Villa. Și deși se află pe locul 1, echipa lui Klopp își vede poziția amenințată de Manchester United, care are tot 33 de puncte, însă și un joc mai puțin disputat. Cele două rivale se vor înfrunta în 17 ianuarie, la Liverpool. De asemenea, în luptă pentru titlu mai sunt implicate Leicester (32 de puncte / 17 meciuri), Tottenham (29p  / 16m) și Manchester City (29p / 15m).