Au făcut schimb de tricouri la pauză

Turcul lui Arsenal, Mesut Ozil, a fost cel mai prolific jucător din Star Manager în etapa a treiaFoto: AFP

E furtună la Arsenal! Echipa londoneză a părăsit dramatic Liga Campionilor în faza optimilor, iar una dintre vedetele „tunarilor”, neamţul Özil, e pus la zid pentru un schimb de tricouri făcut după numai 45 de minute.

Pentru al cincilea sezon consecutiv, Arsenal Londra se împiedică în optimile de finală ale Ligii Campionilor. De această dată, mâhnirea englezilor e cu atât mai mare cu cât adversarul, AS Monaco, era unul accesibil. După ce a pierdut manşa tur de acasă (1-3), Arsenal a fost aproape de o minune, câştigând în Principat cu 2-0, scor care a trimis însă mai departe gruparea franceză. Pentru a pune paie pe foc, mijlocaşul Mesut Özil (26 de ani) le-a oferit contestatarilor un alt motiv de critică. Jucătorul lui Arsenal a făcut un gest cu care eram obişnuiţi la finalul meciurilor, nicidecum în pauza dintre reprize. Mai exact, Özil a acceptat solicitarea lui Geoffrey Kondogbia de la Monaco de a schimba tricourile după doar 45 de minute, în drumul spre vestiare. Fostul internaţional englez Paul Scholes, care comenta meciul la o televiziune britanică, a luat foc. „Nu mi-a plăcut deloc. Faci aşa ceva, dar la final, nu la pauză! Oricum, nu sunt un fan al schimburilor de tricouri”, a declarat fostul jucător de la Manchester United, părere împărtăşită pe reţelele de socializare de majoritatea fanilor lui Arsenal.