Au jucat contra naturii

Miami, Anglia – Honduras 0-0. Fulgerele au dus la întreruperea partidei pentru 30 de minute, spectatorii fiind sfătuiţi să părăsească tribunele

Înainte de a debuta la Mondialul din Brazilia, naţionalele Belgiei, Angliei şi Hondurasului au avut parte de un „antrenament” contra naturii dezlănţuite.

La Bruxelles, Belgia a înfruntat Tunisia, o formaţie care ar fi trebuit să-i pregătească pe „dracii roşii" pentru meciul de debut la Mondiale cu o altă naţională africană, Algeria. Adevăratul adversar al belgienilor n-a venit însă din teren, ci din cer. Mai exact, după 24 de minute de joc, la scorul de 0-0, o grindină violentă s-a abătut asupra stadionului din Bruxelles. Speriaţi de mărimea cuburilor de gheaţă care semănau cu nişte mingi de golf, jucătorii celor două echipe au fugit la vestiare. Hazard şi compania au revenit pe teren abia după 40 de minute, reuşind până la urmă să câştige şi meciul, cu un gol marcat în minutul 89.

Cu furia naturii s-au confruntat şi alte două naţionale pe care le vom vedea la Mondiale, Anglia şi Honduras. În amicalul dintre cele două echipe, disputat la Miami, ploaia s-a pus din nou în calea fotbalului. Fulgerele şi tunetele au fost atât de puternice încât arbitrul a luat decizia întreruperii meciului, în minutul 22 din prima repriză. Chiar şi spectatorii au fost sfătuiţi să părăsească arena până când furtuna urma să se potolească. Natura a permis reluarea partidei după jumătate de oră, întâlnirea dintre Anglia şi Honduras terminându-se cu o remiză albă (0-0).

Lovit cu o cutie de bere

Ploaia de la Miami n-a fost singurul eveniment inedit al amicalului Anglia - Honduras. În prelungirile meciului, atacantul britanic Daniel Sturridge a fost lovit cu o cutie de bere aruncată din tribune. Supărat, jucătorul lui Liverpool a încercat să afle cine e agresorul, fără succes însă, berea respectivă fiind catapultată dintr-o zonă în care se aflau suporteri ai ambelor echipe.