Autogol incredibil la Euro 2020: portarul și-a împins mingea în poartă

Portarul Slovaciei, Dubravka, și-a voleibalat mingea în plasă în loc să o dea peste poartăFoto: Guliver/ GettyImages

Spania a reuşit victoria Euro 2020, scor 5-0, cu Slovacia. Scorul a fost deschis de un autogol rar văzut pe stadioanele din lume.

În minutul 30, spaniolul Sarabia a şutat din afara careului, mingea a lovit bara transversală şi a luat înălţime, iar portarul Dubravka, cu faţa la poartă, a aşteptat-o să coboare pentru a o respinge în corner. Însă, în loc să împingă balonul peste bară, goalkeeper-ul de la Newcastle United, în vârstă de 32 de ani, l-a împins în poartă, spre stupefacția tuturor. Totul s-a întâmplat la 19 minute după ce același goal-keeper apărase un penalty executat de Morata. Până la pauză, spaniolii au mai înscris o dată prin Laporte (45+3), după care Sarabia (56), F. Torres (67) și Kucka (71 – autogol) au desăvârșit victoria ibericilor. Ei vor juca în optimile de finală contra Croației.