Bayern Munchen rămâne invincibilă în 2020: a revenit de la 0-1 și a cucerit Supercupa Europei

Javi Martinez a marcat golul cu care Bayern Munchen a câștigat Supercupa EuropeiFoto: Guliver / GettyImages

Neînvinsă de 31 de meciuri, Bayern Munchen a mai bifat un meci victorios. Bavarezii au câștigat cu 2-1 (1-1, 1-1), după prelungiri, meciul cu Sevilla FC, disputat la Budapesta, pe Puskas Arena, în această noapte (joi, 24 septembrie). Campioana Europei și a Germaniei a cucerit Supercupa Europei pentru a doua oară.

Foarte bine organizați, spaniolii au deschis scorul în minutul 13, când Ocampos a transformat impecabil penalty-ul acordat după un fault făcut de Alaba asupra lui Rakitic. Și au jucat în continuare, de la egal la egal, cu mult mai titrații lor adversari. Bavarezii au egalat în minutul 34, când Goretzka a finalizat cu un șut cu piciorul drept o acțiune colectivă. Bayern a mai izbutit să înscrie în minutul 52, prin Lewandowski, după un un-doi cu Thomas Muller, însă această reușită n-a fost validată fiindcă atacantul polonez era într-un ofsaid milimetric... De asemenea, în minutul 63, Sane a trimis mingea în poarta Sevillei, însă nici acel gol n-a fost acordat din cauză că Lewandowski îl faultase pe Escudero cu câteva fracțiuni de secundă înainte. În prima repriză a prelungirilor, Sevilla a avut șansa de a trece din nou în avantaj, însă mingea șutată de Youssef En-Nesyri a fost respinsă cu piciorul de Neuer, iar apoi a lovit stâlpul porții (min. 92)... Același jucător mai ratase și în minutul 87, când n-a izbutit să-l învingă pe portarul german deși s-a aflat față-n-față cu acesta. Iar respectivele ocazii s-au răzbunat. În minutul 104, la un corner executat de Kimmich, Alaba a șutat cu stângul, însă Bounou a respins până la Javi Martinez, care a înscris cu o lovitură de cap, de la 8 metri. Din câte se pare, autorul acestui gol a disputat ultimul meci pentru Bayern Munchen, al 239-lea, urmând a se transfera la Athletic Bilbao, zilele următoare. Martinez este la golul 14 pentru bavarezi.   În urma acestui succes, Bayern Munchen rămâne neînvinsă în 2020, având o serie de 23 de partide câștigate! Campioana Europei și a Germaniei are, totodată, 32 de meciuri fără înfrângere, ultimul eșec datând din 7 decembrie 2019, când s-a înclinat (1-2) pe terenul lui Monchengladbach. Pentru Bayern Munchen este al doilea succes în Supercupa Europei după cel din 2013. Formația germană a mai jucat pentru trofeu în 1975, 1976, 2001, pierzându-l de fiecare dată.Programată pe Puskas Arena din Budapesta, confruntarea pentru Supercupa Europei a fost prima sub egida Uniunii Europene de Fotbal Asociație (UEFA), în perioada pandemiei, cu public în tribune. La meci au fost invitaţi să asiste și 500 de angajaţi din sistemul sanitar din Ungaria.  Au evoluat formațiile:Bayern Munchen: Neuer - Pavard, Süle, Alaba (J. Boateng, 112), L. Hernandez (Martinez, 100)- Kimmich, Goretzka (Davies, 100) - Gnabry, T. Müller, Sané (Tolisso, 71) - Lewandowski. Antrenor: Hans-Dieter FlickFC Sevilla: Bounou - J. Navas, Diego Carlos, Koundé, Escudero - Jordan (Vazquez, 94), Fernando, Rakitic (Torres, 56) - Suso (Gudelj, 72), L. De Jong (En-Nesyri, 56), Ocampos. Antrenor: Julen LopeteguiCartonaşe galbene: Alaba (min.  12), respectiv Jordan (min. 45+1), Kounde (min. 55), Fernando (min. 70), L. Hernandez (min. 90+1), Escudero (min. 119)Arbitru de centru: Anthony Taylor (Anglia)Arbitru asistenţi: Gary Beswick şi Adam Nunn (Anglia)Arbitru de rezervă: Orel Grinfeeld (Israel)Arbitru VAR: Stuart Attwell (Anglia)Asistent VAR: Paul Tierney (Anglia)