Benfica n-a rupt blestemul! FC Sevilla a câştigat Liga Europa

Căpitanul Sevillei,  Rakitici, a fost  unul dintre cei  mai periculoși jucători  ai andaluzilor (Foto: Reuters)
Căpitanul Sevillei, Rakitici, a fost unul dintre cei mai periculoși jucători ai andaluzilor (Foto: Reuters)

Benfica s-a luptat şi cu istoria, nu doar cu Sevilla. Fotbaliştii lui Jorge Jesus au încercat să rupă blestemul antrenorului Bela Guttman. “O sută de ani să nu mai luaţi nici un trofeu”, le-a spus tehnicianul maghiar, iar lusitanii au pierdut aseară a opta finală consecutivă jucată, după penaltiuri.

Sub privirile lui Raul Rusescu, jucător împrumutat de Sevilla la Braga, fotbaliştii lui Unai Emery s-au lăsat dominaţi în prima parte a jocului. Intervenţiile fostului portar al celor de la CFR Cluj, Beto, şi refuzul arbitrului german Felix Brych de a acordat penalti la un duel între Fazio şi Gaitan au făcut ca la pauză scorul să rămână 0-0.

Repriza a doua a început în acelaşi stil, cu un adevărat asediu al Benficăi la poarta Sevillei şi o fază controversată, în care Moreno l-a faultat clar pe Lima în careu, însă nici de această dată centralul neamţ nu a dictat lovitură de la unsprezece metri.

Spaniolii s-au trezit din pumni şi au echilibrat jocul, Reyes - cel mai periculos om al andaluzilor -  ratând trei mari ocazii de a deschide scorul.

Portughezii au atacat în valuri în utlimele minute, însă Gaitan şi Garay nu au reuşit să-l învingă pe Beto.

S-a intrat în prelungiri, dar cum nici în cele două reprize nu s-a putut decide câştigătoarea, s-a trecut la penaltiuri. Norocul a fost de partea spaniolilor, care l-au avut pe Beto în zi mare. Portarul a apărat şuturile lui Cardozo şi Rodrigo, iar spaniolii au marcat la fiecare lovitură.

"Vă blestem să nu mai câştigaţi nimic în Europa 100 de ani!" Vezi de ce a pierdut Benfica finala cu Chelsea! Portughezii sunt distruşi!