Brazilia câștigă la Copa America 2019, dar e fluierată de fani

Coutinho a marcat două goluri în meciul Braziliei cu Bolivia de la Copa America 2019Foto: EPA-EFE

Gazdă a competiției, echipa de fotbal a Braziliei și-a făcut un debut convingător la Copa America 2019. Ea a câștigat meciul de deschidere, însă a fost fluierată de suporteri.

Cu toate că e lipsită de Neymar Jr., formația carioca a câștigat cu 3-0 meciul cu Bolivia. Golurile au fost marcate de Philippe Coutinho (minutele 50 dintr-un penalty dictat după consultarea VAR şi 53) şi de Everton (min. 85). Brazilia a dominat disputa, având o posesie de 74% și trâgând 20 de șuturi spre poarta adversă.

Spectatorii au fluierat echipa de fotbal a Braziliei

Cei 65.000 de spectatori prezenți pe stadionul ”Morumbi” din Sao Paulo și-au primit favoriții cu fluierături. Ei n-au uitat de eșecul Braziliei din semifinala cu Germania (1-7) de la Campionatul Mondial din 2014 sau de cel din sfertul de finală cu Belgia de la CM 2018. ”Fluierăturile fac parte din joc. Suporterii vor ca noi să  câștigăm. Vom obține sprijinul lor dacă ne atingem obiectivul”, a comentat Coutinho după meci.