Calificare cu „sechele” pentru Răzvan Lucescu în finala Ligii Campionilor

Răzvan Lucescu

Echipa saudită Al-Hilal va juca finala Ligii Campionilor Asiei, dar a fost la un pas de o eliminare uluitoare.

Răzvan Lucescu şi jucătorii săi au trecut prin clipe dramatice în returul cu Al-Sadd din returul semifinalei Ligii Campionilor. La scorul de 5-1 la „general” pentru echipa sa, antrenorul român a simţit marţi seară că-i fuge pământul de sub picioare.

Saudiţii de la Al-Hilal au câştigat prima manşă cu Al-Sadd în deplasare, cu un convingător 4-1, astfel că nimeni nu mai credea într-o răsturnare de situaţie în partida decisivă de la Riad. Mai mult, jucătorii lui Răzvan Lucescu au deschis scorul în debutul confruntării, aducând şi mai multă linişte pentru tehnicianul român de 50 de ani. Aproape totul s-a năruit însă în decurs de trei minute, la mijlocul primei reprize, când formaţia antrenată de fostul internaţional spaniol Xavi a marcat de trei ori. La 3-1 pentru Al-Sadd, gruparea din Qatar mai avea nevoie de un singur gol pentru a intra în prelungiri! Din fericire, Al-Hilal a înscris rapid pentru 2-3, astfel că suspansul a fost atenuat până dincolo de minutul 90, când Al-Sadd a punctat încă o dată, apropiindu-se din nou la un gol de fericire. Scorul final (2-4) i-a adus însă calificarea lui Al-Hilal, dar Răzvan Lucescu va rămâne cu sechele. „Sunt în stare de şoc, încă nu realizez ce s-a întâmplat, e greu de explicat”, a mărturisit românul la finalul meciului.