Calificare plătită cu sânge la Valencia

Gabriel Paulista a avut cel mai mult de suferit după meciul Valencia - Getafe

„Liliecii” au trecut de Getafe în Cupa Spaniei după un meci dramatic, încheiat cu o bătaie generală şi multe victime.

Valencia a pătruns nesperat în semifinalele Cupei Spaniei (3-1 în returul de acasă, după 0-1 în tur), marcând ultimele două goluri în poarta celor de la Getafe în minutele de prelungire. Bucuria imensă a gazdelor şi frustrarea oaspeţilor au degenerat la final, jucătorii celor două echipe contrându-se violent într-o adevărată repriză de box. Cel mai şifonat a ieşit fundaşul brazilian Gabriel Paulista. Lovit în cap, jucătorul Valenciei a sângerat abundent şi a avut nevoie ulterior de cinci puncte de sutură. De suferit a avut şi un alt apărător al Valenciei, argentianul Garay, care şi-a petrecut noaptea de marţi spre miercuri în spital, sub supraveghere după un traumatism cranian.